Sanal Kütüphane mi olur? Mirket Sanal Kütüphane

11 Mart 2020’de Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde yüz yüze eğitime ara verdik. Üniversite okuyanlar için 3 hafta olan tatil, resmen kabusa döndü diyebilirim. Misal ben bu yazıyı yazarken 1 yıl 3 ay oldu. Bu süreçte çok fazla ekranlarda kaldık. Deslerimiz online olarak işlenirken molalarımızı ise Instagram veya Twitterda harcadık. Tabi olağandır ki biir süre sonra ne oluyor? Aynen şu cümleler hepmizin zihninde “Biraz gözlerimi dinlendirdikten sonra çalışırım”, “Biraz yutuplayayım 😂 daha sonra çalışırım.” vesaire… Bu bahaneler uzayıp gider. Ama yüzyüze eğitimdeki gibi verimli olması için kişinin kendisinin odaklı çalışması gerek.

Bu süreçte çok fazla odağımız dağıldı. Cal Newport ‘un Pür Dikkat kitabında insanların normal yaşantılarında çok fazla derinleşmeden çalışmaya alıştıktıklarından bahsediyordu. Pandemi ile fikrimce bunun çok daha fazla olduğuna inanıyorum. Ve yine pandemi sürecinde insanlar çok fazla sosyal medya detoksu denedi. Bende dahil olmak üzere hepimiz odağımızı tekrar toplamak adına birçok yol denedik. Yine bir yol denerken ortaya çıkan Mirket, bugün gitgide büyümekte.

😼Mirket Sanal Kütüphane Ne Zaman Oluştu

Pandeminin bize özlem yarattığı bir çok konu var. Vize veya Final haftası kütüphanede sabahlamak gibi. Tatlı yorgunlukla sınava gitmek gitmek gibi.

Evde ders çalışan veya kendini geliştiren kişilerin pandemide bu durumu sanal olarak gidermeye çalışıyoruz.

Bizd aşmak adına topluluk kurduk. 2020 Haziran’da kurulan Mirket Sanal Kütüphane, adından da anlaşılabileceği gibi sanal bir kütüphane 😂. Nihai amacımızda geçtiği gibi;

 • Öğrenciler için “Kütüphane” konseptinin dışında çıkmadan motivasyonlarını arttırmak.
 • Meslek Sahipleri için “Ofis” konseptinin dışına çıkmadan motivasyonlarını arttırmak.

💻 Peki Neden Discord

Bu cevabı bende bilmiyorum ama topluluğun hepsi discord kullanan kullanıcılar. Slack gibi uygulamalarda da denedik ama şuan topluluğumuz için en uygun mecra discord. Bildirimlerin ulaşması, eğlenceli bir yapıda olmasınında seçimimizi daha çok etkiledi.

Birçok sunucudaki gibi @everyone atarak spam yapmamaya çok özen gösteriyoruz. Mesela Kitap topluluğunun etkinliği olduğunda ilgili kişileri bulmak etkileşimi artırmak amacıyla @kitap rolünü etiketlemeye çalışıyoruz. Bu sayede insanları daha az rahatsız ediyoruz.

😻Mirket’e Katılmak

Öncelikle discord uygulamasına sahip olmalısın. davet.mirket.org linkine katılarak. Sunucuya girebilirsin. Daha sonra videoyu izleyerek tüm kayıt adımlarını tamamlayabilirsin.

😹Katıldım ne olucak peki?

#📈günlük-challenges kanalına hergün yapacağın işleri olarak ekleyebilirsin. Bitirdiğin görevleri :onaymirket: yazarak puan kazanabilirsin.

Ders çalışırken 🟣Odaklı Çalışıyorum, ✌Etüt Odası #1,✌Etüt Odası #2, ✌Etüt Odası #3, ✌Birlikte Çalışıyorum ses kanallarına katılarak diğer arkadaşlarını motive edebilir. Ve haftada katıldığın süre 15 saatten fazla ise Çalışkan rolü kazanabilirsin. Kazananlar herhafta düzenli olarak belirleniyor.

Üyelerimizi üretmeye teşvik etmek amacıyla 🌲üretimlerimiz kanalında insanlarla paylaşmasına geri bildirim almasını sağlıyoruz. Ve yine herhafta en az 1 üretilen içerik için Üreten rolü veriyoruz.

Kendi geliştirdiğimiz birkaç discord komutuyla ise moderasyon ve üyelerin sunucuya alışmasını sağlıyoruz.

😾Mirket’te kısıtlamalar var mıdır?

Sunucudaki düzeni sağlamak için aşağıdaki kurallara uyulması beklenmektedir.

 • Kullanıcı İsmi Yasakları: Boş, uygunsuz, cinsel içerikli, saldırgan ve tehditkar, siyasi ve dini figürleri içeren, Unicode tarafından okunamayan kullanıcı isimleri yasaktır.
 • Profil Fotoğrafı Yasakları: Boş, uygunsuz, cinsel içerikli, saldırgan ve tehditkar, siyasi ve dini figürleri içeren profil fotoğrafları yasaktır. • Kurallardaki açıkları kötüye kullanmak yasaktır (Bu tür açıkları lütfen bildiriniz.)
 • Sunucudaki diğer kullanıcılara rahatsız edici veya spam içerikli özel mesaj atmak yasaktır.
 • Resmî olmayan botları davet etmek yasaktır.
 • Buglar, exploitler, glitchler, hackler yasaktır.
 • Yasal yükümlülük doğuracak paylaşımlar yasaktır.
 • Etkinlik tanıtımları yönetime bildirildiği ve kabul edildiği takdirde paylaşılabilir.
 • Yönetim onayı olmadan reklam yapılamaz.
 • 13 yaşın altındaki kullanıcılar sunucuya kabul edilmez.
 • İzin almaksızın “everyone” veya “here” etiketlerini kullanmak yasaktır.
 • Kullanıcıları etiketleyerek spamlemek yasaktır.
 • BAZI KONULARDA KARŞINIZDAKİ KİŞİYLE ANLAŞAMAYACAĞINIZI KABULLENİN! Bunu ilk hissettiğiniz anda (bu sunucuda) yapmanız gereken, tartışmayı sonlandırmaktır.
 • TARTIŞMALARDA HUZURU, SAĞLIKLI BİLGİ ALIŞVERİŞİNİ ve SEVİYEYİ KORUMAK, BU GRUBA KATILAN HER KİŞİNİN GÖREVİDİR. Karşınızdaki sizden farklı düşünüyor veya nesnel olarak hatalı ise ve bu nedenle o kişiyi alaya alır, ona saygısızlık eder, onu tahrik eder veya aşağılarsanız ve sohbetiniz buna bağlı olarak kural ihlaline veya kavgaya dönüşürse, her iki taraf da bu kural ve ihlal ettiği diğer kurallar çerçevesinde cezalandırılır. Bu kuralın hakkını yeterince veremeyenler veya sıklıkla sohbetleri kavgaya dönüştürdüğü, sohbetin tonunu bilgi alışverişinden hakarete, alaya, aşağılamaya, vb. entelektüel faydası bulunmayan tonlara çektiği tespit edilenler uyarısız olarak engellenebilir. • Abartılı emoji kullanımı yasaktır. • Aşırı mesaj gönderimi ve tek bir mesaja sığabilecek mesajları çok sayıda gönderiye bölmek yasaktır.
 • Bu kuralların yazımı haricinde, YAZININ TAMAMINDA CAPS LOCK KULLANMAK YASAKTIR
 • Uygunsuz kamera açmak yasaktır.
 • Kanaldan kanala sıçramak yasaktır.
 • Abartılı, yüksek, rahatsız edici tüm sesler yasaktır.
 • Arka plan gürültüsü minimize edilmeli veya tamamen engellenmelidir.

Sanal Kütüphane mi olur? Mirket Sanal Kütüphane” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + nineteen =

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön