Ktü – İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri Nasıldır?

Merhaba ben Ali Eren, Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri 2. sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Bu bir yıl boyunca bölümüm hakkında gözlemleyebildiğim kadarı ile bilgiler vermeye çalışacağım.

2019 Eylülde başladığım bölümde ilk dönemi gayet verimli bir şekilde geçirdim. Ama ikinci dönem hiç de iyi değildi maalesef. Çünkü ilk dönem örgün öğretim gördüğümüz için daha iyi kavrayabiliyordum dersleri. İkinci dönem pandemi sürecinden dolayı derslere yeterince ilgi gösteremedim. Ve şuan eksiklerimi kapatmaya çalışmaktayım.

Biraz sizlere bölümden bahsedeyim. Bu bölümün değerinin artacağını düşünenlerdenim. Normal bir istatistik bölümlerinde olmayan bilgisayar dersleri var. Bilgisayar bölümde olmayan birçok matematik dersleri bu bölümde verilmekte. Ama her ikisinde de biraz eksiklikler var. Yani işimize gerektiği kadar verildiğini söylediler hocalarımız. Bu bölümde istatistiksel analiz ve bilgisayarı kullanarak analiz(Makine analizi, Makine öğrenmesi vb) alanlarda eğitim verilmektedir.

İsterseniz dört yıl boyunca neler göreceğimize bakalım. Hemen alta derslerimizi ekliyorum.(Biraz uzun oldu ama bir bölüm seçerken bence hangi dersleri göreceğimizin önemli olduğunu düşündüm. Tablonun sonunda konu devam etmekte.😊) Ve bir çok dersin müfredatını içeren sayfayı linkleyerek şekilde ayarlayacağım ve linki olan dersin içeriğini inceleyiniz. Dersleri ben hafife almıştım gelirken. Maalesef öyle değil.

Not: Kredileri yazmadım çünkü yeni gelen arkadaşların kredilerle şimdilik işi olmadığından dolayı. Güncel olarak katalog.ktu.edu.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Ders programı

1. Sınıf

İlk yarıyıl:

İkinci yarıyıl:

2. Sınıf

İlk yarıyıl:

İkinci yarıyıl:

3. Sınıf

İlk yarıyıl:

İkinci yarıyıl:

4. Sınıf

İlk yarıyıl:

İkinci yarıyıl:

Hepsi bu kadardı 😂. Gördünüz gibi şuan bölümdeki bir çok önemli dersi 2. sınıfa geçtiğim için almadım. Ama ben bölüme gelirken sadece bu tabloya bakarak gelmiştim. Sizlerde bu tabloya bakarak kararınızı vermeyin diye bu blog yazısını yazmak istedim.

Benim görüşüm bu bölümde fazlasıyla matematik dersleri var. Ama sektördeki veri bilimcilerin çektiği youtubedaki videolardan ve blog yazılarından gördüğüm kadarıyla Veri Bilimi, makine öğrenmesi ve yapay zeka üzerine çalışıyorsanız iyi bir matematik altyapısının gerekliliği yönünde. Ve bunun yanında iki önemli husus daha var. İlki motivasyon, yılmadan sürekli çalışmak başarıya götürecektir. Diğeri ise ingilizce, ingilizce gerçekten bilgisayar bilimlerinde olmadığı zaman ilerlemenizi yavaşlatan büyük bir çukur. Motivasyonuzu hangi bölümde olursanız olun kaybetmeyin. Oturup ingilizcenizi dahada iyi yapmak için uğraşın.

Ayrıca bizim bölümdeki üst sınıftaki Abdulkadir Turan’ın web sitesindeki İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Nasıl Bir Bölüm adlı yazıya bakabilirsin.

Yazıma gösterdiğin ilgi için teşekkür ederim. Eklememi istediğin konu için mralierenekinci@gmail.com üzerinden benimle irtibata geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − six =

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön